ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREWodór
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czysty wodór z odpadów tworzyw sztucznych
18.10.2020r. 07:07

Z odpadów tworzyw sztucznych poddanych działaniu mikrofal można wytwarzać czysty wodór - informuje pismo "Nature Catalysis".
Sama tylko Wielka Brytania produkuje 1,5 mln ton odpadów tworzyw sztucznych rocznie, dlatego każdy sposób ich wykorzystania zasługuje na uwagę. Na przykład plastikowe torebki składają się w 14 proc. z wodoru, który można wykorzystać jako czyste ekologicznie paliwo.

Metody przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych na wodór są znane już od dawna, powstają nawet komercyjne instalacje do przeróbki plastikowych śmieci. Jednak zwykle konieczne jest zastosowanie bardzo wysokich temperatur (powyżej 750 st. C), aby rozłożyć tworzywa sztuczne na gaz syntezowy, mieszaninę wodoru i tlenku węgla, a następnie oddzielenia wodoru.

Nowa technologia opracowana przez zespół Petera Edwardsa z University of Oxford może być szybsza i mniej energochłonna. Za pomocą kuchennego blendera naukowcy rozdrobnili plastikowe torebki, butelki na mleko i inne opakowania z supermarketów, a następnie zmieszali z katalizatorem - mieszaniną tlenku żelaza i tlenku glinu. Pod wpływem działania generatorem mikrofal o mocy 1 kW (tyle co duża kuchenka mikrofalowa) katalizator utworzył gorące punkty w tworzywie sztucznym i usunął wodór - odzyskując 97 proc. gazu z tworzywa sztucznego w ciągu kilku sekund.
Pozostały materiał stały to prawie wyłącznie nanorurki węglowe. Podejście jednoetapowe ma tę zaletę, że wystarczy podgrzać katalizator, a nie cały plastik, co skutkuje mniejszym zużyciem energii, ponieważ tworzywo sztuczne nie pochłania mikrofal.

Chociaż eksperymenty wykonywano na małą skalę, przy użyciu za każdym razem około 300 gramów plastiku, już planowane są doświadczenia z większą ilością odpadów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE