ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREWodór
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Konferencja energetyczna w Rzeszowie: wodór to paliwo przyszłości
12.10.2020r. 17:35

Wodór jako paliwo przyszłości to jeden z tematów poruszanych na rozpoczętej w poniedziałek w Rzeszowie konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska zapowiedział, że jeszcze w tym roku gotowy będzie projekt strategii wodorowej.
Zyska był jednym z uczestników panelu "Wodór paliwo przyszłości", w swoim wystąpieniu powiedział, że resort współpracuje m.in. z Orlenem, Lotosem oraz prywatnymi podmiotami ws. technologii wodorowej, aby, jak podkreślił wiceminister "osiągnąć poważną pozycję na rynkach europejskich i światowych".

Zyska przypomniał, że Polska zajmuje 3. miejsce w Europie i 5. na świecie, jako producent wodoru technicznego.

Zyska podkreślił, że w resorcie klimatu od początku tego roku trwają prace nad projektem Polskiej Strategii Wodorowej. "Powołany został zespół ekspertów, który opracował rekomendacje, które stały się podwaliną do dalszych prac" - powiedział.

Zyska zapewnił, że jesienią tego roku projekt strategii wodorowej zostanie przedstawiony opinii publicznej. "Następnie odbędą się konsultacje społeczne. W przyszłym roku, w I lub II kwartale, strategia powinna być przyjęta przez Radę Ministrów" - zadeklarował.

Zdaniem wiceministra, ważne jest, aby Polska oprócz przygotowania strategii budowała również własny rynek i "kompetencje intelektualne", żeby nie kupować tylko gotowych rozwiązań z zagranicy. Zyska dodał jednak, że polską gospodarkę wodorową będziemy budować we współpracy z podmiotami z innych krajów. "Ten udział będzie niezbędny. Już trwają rozmowy z kilkoma inwestorami, którzy mają technologię zaawansowane w obszarze przemysłowym i transportowym" - powiedział.
Zdaniem Zyski napęd wodorowy powinien być w pierwszej kolejności stosowany w transporcie ciężkim oraz kolei.

Jakub Kupecki z Instytutu Energetyki mówił, że technologia wodorowa to nowa gałąź gospodarki i ważnym jej elementem jest nauka. Jego zdaniem w Polsce jest problem z rozproszeniem działań, jeśli chodzi o technologię wodorową.

"Centralizacja tych działań może spowodować, że efektywność każdej włożonej złotówki będzie mocniejsza, jeśli będzie to w jakiś sposób centralnie zarządzanie. Po to, aby uniknąć zajmowania się badaniami, którymi robiły już inne zespoły wiele lat wcześniej. Trzeba skupić się na systemie monitorowania tych prac, aby były one komplementarne, a nie konkurencyjne czy odtwórcze" - zaznaczył Kupecki.

Tematem rozpoczętej w poniedziałek konferencji jest m.in. bezpieczeństwo energetyczne w obliczu globalnych trendów transformacyjnych. Bierze w niej udział prawie 130 prelegentów z całej Polski, wśród których znajdą się przedstawiciele największych polskich firm energetycznych, administracji, a także eksperci. Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa większość uczestniczy w niej zdalnie.

Konferencję organizuje Instytut Polityki Energetycznej we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Współorganizatorami są: zakład ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz Studenckie Koło Naukowe "Eurointegracja".

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 15.10.2020r. 14:20
wyłącznie deuter i tryt
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE