ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREWodór
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orsted wyprodukuje wodór z energii z morskich wiatraków
07.10.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, duński koncern energetyczny szykuje projekt, w którym z pomocą ogromnego elektrolizera będzie zamieniać w wodór energię wytwarzaną z jednej z największych na świecie morskich farm wiatrowych. Wodór zostanie wykorzystany na miejscu do produkcji amoniaku.
Orsted już przed rokiem zapowiadał uruchomienie produkcji wodoru z morskich wiatraków, o których budowę starał się wówczas w aukcji prowadzonej przez władze Holandii.

- Wykorzystanie morskiej energii wiatrowej do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy umożliwia dekarbonizację sektorów takich jak ciężki przemysł czy transport. Produkcja i sprzedaż zielonego wodoru dużym, przemysłowym odbiorcom może pomóc w ustabilizowaniu przychodów z morskich wiatraków, które będą musiały polegać na rynkowej cenie energii. Jesteśmy gotowi na osiągnięcie efektu skali i ograniczenie kosztów zielonego wodoru tak samo, jak zrobiliśmy to z morską energetyką wiatrową - komentował wówczas poprzedni CEO duńskiej firmy Henrik Poulsen.

Teraz Duńczycy ogłosili, że we współpracy z norweskim producentem nawozów Yara uruchomią w Holandii produkcję "zielonego" wodoru za pomocą ogromnego elektrolizera o mocy 100 MW, który będzie zasilany nadwyżkami energii wytwarzanej przez morskie elektrownie wiatrowe.

Wytwarzany w ten sposób czysty wodór będzie wykorzystywany - zamiast wodoru pozyskiwanego w procesach, którym towarzyszy emisja CO2 - do produkcji amoniaku, co przełoży się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o około 100 tys. ton rocznie. Tyle emituje w skali roku około 50 tys. samochodów.

Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie zakładów Yara znajdujących się w Sluiskil w holenderskiej prowincji Zelandia.

Obie firmy zaznaczyły we wspólnym komunikacie, że liczą na wsparcie dla tej inwestycji ze strony rządu Holandii oraz Unii Europejskiej. Po otrzymaniu publicznego wsparcia decyzja inwestycyjna miałaby zostać podjęta na przełomie 2021/22 r.
Instalacja ma zyskać status operacyjny w latach 2024-25 i wówczas powinna produkować około 75 tys. ton "zielonego" amoniaku rocznie, co stanowiłoby około 10 proc. obecnych zdolności produkcyjnych holenderskiego zakładu Yara.

Do zasilenia elektrolizera w Sluiskil duński koncern energetyczny ma wykorzystać energię produkowaną na postawionych przez niego elektrowniach wiatrowych, które znajdują się u wybrzeży Holandii w strefach określanych jako Borssele 1 i 2.

W ubiegłym miesiącu Orsted zakończył instalację ostatniej z 94 turbin Siemensa o jednostkowej mocy 8 MW, które wchodzą w skład tego projektu.

Zlokalizowana w odległości ponad 20 km od wybrzeży holenderskiej prowincji Zelandia farma wiatrowa Borssele 1 i 2 posiada moc 752 MW.

Jest to obecnie druga największa morska farma wiatrowa na świecie. Większa jest tylko farma wiatrowa Hornsea One o mocy 1,218 GW, która znajduje się u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Za jedną i drugą inwestycją stoi duński koncern energetyczny Orsted.

Budowa farmy wiatrowej Borssele 1 i 2 to efekt pierwszej holenderskiej aukcji dla offshore rozstrzygniętej w 2016 r., którą wygrał Orsted, proponując cenę energii na poziomie 72,7 euro/MWh.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 08.10.2020r. 10:32
Każda zielona energia, która nie idzie do sieci, tylko jest tracona w konwersji, np. na wodór, wspiera de facto... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie




cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE