ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREWodór
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Unia Europejska zamierza ustalić zasady handlu wodorem z krajami trzecimi
06.10.2020r. 07:37

Prezydencja niemiecka deklaruje promocję wodoru zielonego i nie wspomina o niebieskim z Nord Stream 2 - czytamy w BiznesAlert.pl.
Komisarz ds. energii Kadri Simson poinformowała, że handel wodorem będzie tematem rozmów z USA, Japonią, Koreą Południową, Marokiem i Ukrainą. Komisja chce ustalić jego zasady tak, żeby promowały to paliwo ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych.

- Handel odnawialnym i niskoemisyjnym wodorem wymaga odpowiednich reguł - przyznała Simson w komentarzu online podczas konferencji poświęconej zielonemu wodorowi cytowanym przez Reutersa. Komisja chce promować przede wszystkim zielony wodór. Strategia wodorowa Komisji Europejskiej przedstawiona w lipcu zakłada, że moc wytwarzania tego paliwa sięgnie 6 GW w 2024 roku i 40 GW w 2030 roku. Z tego względu Simson podkreśliła rolę regionów wysoce nasłonecznionych i wietrznych w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie.
Komisarz nie wspomniała o Rosji, która chciałby eksportować wodór do Europy, na przykład z użyciem gazociągu Nord Stream 2. Gazprom i Rosatom chcą produkować to paliwo z gazu (wodór niebieski) oraz atomu (fioletowy).

Wspomniana konferencja została zorganizowana z inicjatywy prezydencji niemieckiej i ministra gospodarki i energetyki Petera Altmaiera - czytamy w BiznesAlert.pl.. - Zielony wodór to kluczowy nośnik energii przyszłości potrzebny do osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy. Musimy dlatego przybrać w Europie kurs na rynek z wspólnymi zasadami. Musimy promować produkcję wodoru neutralnego emisyjnie w Europie oraz u naszych partnerów międzynarodowych. Będę promował temat wodoru z całą mocą podczas prezydencji Niemiec - zadeklarował minister cytowany w komunikacie jego resortu.
Reuters/Ministerstwo gospodarki i energetyki Niemiec , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE