ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREWodór
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Zielony wodór ma być tańszy od gazu ziemnego do 2050 roku
12.04.2021r. 12:48

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Zielony wodór może stać się tańszy od gazu ziemnego do 2050 r., ale malejące koszty w sektorze słonecznym będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju powstającej technologii.
Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez analityka rynku BloombergNEF, który sugeruje, że zielony wodór "powinien stać się tańszy" niż gaz ziemny pod koniec pierwszej połowy wieku. Grupa badawcza twierdzi, że cena energii spadnie poniżej 1 USD / kg (7,4 USD / MMBtu) na "większości" z 28 rynków, które zostały poddane badaniu.

Nowe szacunki kosztów są o 17 proc. niższe niż wcześniejsza prognoza BNEF na 2050 r. i 13 proc niższe niż prognoza na 2030 r. Oczekuje się, że do końca dekady koszty spadną "znacznie poniżej" 2 USD / kg i ponownie spadną o połowę do połowy stulecia.

BNEF uważa, że będzie to spowodowane spadkiem kosztów energii odnawialnej, w szczególności fotowoltaiki. Oczekuje się, że ceny energii fotowoltaicznej będą teraz o 40 proc. tańsze w 2050 r., niż przewidywał analityk w 2019 r. Korekta prognozy BNEF nastąpiła kilka miesięcy po tym, jak analityk poinformował, że globalne inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii przekroczyły po raz pierwszy 500 miliardów USD w zeszłym roku.

Unia Europejska uruchomiła w zeszłym roku nową strategię dotyczącą ekologicznego wodoru, aby zwiększyć dostęp kontynentu do sektora energetycznego, podczas gdy wielkoskalowe projekty dotyczące ekologicznego wodoru zaczęły pojawiać się również w krajach takich jak Hiszpania, Australia, Francja i Arabia Saudyjska. Niedawno firma LONGi Green Energy, zajmująca się produkcją energii słonecznej, utworzyła nową jednostkę biznesową, LONGi Hydrogen Technology Co, w celu dotarcia do powstającego podsektora energii odnawialnej.

CIRE poleca
FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: czytelnik 13.04.2021r. 12:59
No to bez kozery powiem: A w 2075 zielona energia będzie za darmo!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 13.04.2021r. 17:22
Za darmo to będzie po zwycięstwie komunizmu. Póki co mamy jeszcze przejściowo socjalizm i jednak trzeba trochę dotować.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 13.04.2021r. 17:31
Ceny prądu z prądu z wodoru muszą podążać za przyjętą technologią, cenami surowca, oraz ilością ludzi, którzy mają się przy tym utrzymać. Przy założonej sprawności procesu prąd-wodór-prąd 0,38 z 304 zł/MWh prądu kupionego wychodzi 800 zł/MWh prądu sprzedanego bez zysku w hurcie. Cenę 304 zł/MWh prądu sprzedanego uzyskamy kupując prąd po 115 zł/MWh, ale wtedy nie zarobi wiatrak i sprzedawca foto nawet, gdy technologia stanieje. "Potanienie technologii" niewiele pomoże, gdy zasadniczym problemem jest brak słońca. Z 1000 MW foto mamy średnio 118 MW, po przepuszczeniu przez wodór mamy 45 MW prądu z wodoru z prądu z fotowoltaiki. To są tak fatalne parametry biznesowe, że samo potanienie fotowoltaiki już nie wiele uratuje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 14.04.2021r. 09:12
Zielony wodór będzie pochodził zapewne z Arabii Saudyjskiej (z oczywistych względów). Może u nas coś da się zrobić z wiatraków (z uwzględnieniem uwarunkowań technicznych związanych ze zmiennością, mocami instalacji itp). Generalnie przekształcanie prądu w paliwo i następnie wytwarzanie z tego paliwa prądu wygląda na pomysł szalony. Ale przy cenie CO2 np. 500 euro za Mg może i będzie się opłacać o ile będą tacy co będą w stanie za to zapłacić. My energetycy zrobimy co nam władza każe, a tak w ogóle bardziej martwię się jako konsument, bo do 2050 to może i dożyję, ale pracować to chyba już nie będę. Kupię sobie wcześniej koce i pierzyny. Chyba konfiskować nie będą, a gęsi jeszcze są. A zawsze Chińczyk dostarczy to co potrzeba. Dziś oczywiście trzeba kupić bo za kilka lat może nas nie będzie stać. :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE