ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREWodór
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Wytwarzanie SNG i metanolu na bazie zielonego wodoru
22.09.2020r. 05:39

Janusz Kotowicz, Mateusz Brzęczek, Kamila Szykowska ("Rynek Energii" - 8/2020)
W artykule przedstawiono analizę układów do produkcji SNG oraz metanolu. Wytwarzanie SNG oraz metanolu stanowi sposób magazynowania energii w postaci paliw alternatywnych. Obecnie występuje potrzeba poszukiwania sposobów zwiększenia akumulacji energii, która nie jest wykorzystywana w danym czasie lub miejscu generacji. Poszukuje się więc sposobów magazynowania dodatkowych ilości energii lub metod przekształcania w sposób możliwy do wykorzystania w' innym sektorze przemysłu lub w późniejszym czasie. W związku z powyższym najczęstszym rozwiązaniem jest wykorzystanie nadwyżkowej energii z OZE do wytworzenia wodoru w procesie elektrolizy wody. Do produkcji paliw alternatywnych takich jak SNG i metanol wykorzystuje się również dwutlenek węgla, wychwytywany ze spalin elektrowni konwencjonalnej za pomocą systemu CCS.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 22.09.2020r. 11:44
Spora manipulacja i to dokonana co gorsza przez ludzi potrafiących robić bilanse energetyczne. Proszę zrobić jeszcze takowy z energią chemiczną węgla przed elektrownią ( skąd to CO2 ? ) i zielonym prądem na wsadzie. Ale pozostańmy przy zielonym prądzie - ze sprawnością 0,75 przerabiamy na wodór. Z kolejną sprawnością 0,75 przerabiamy na gaz. Gaz spalamy ze sprawnością 0,6 w elektrowni parowo gazowej, ale uwaga, możemy spalić wodór ze sprawnością 0,6 bez przeróbki na gaz. Możemy też jechać na prądzie ze stratą ładowania baterii 15 % bez strat wielokrotnej konwersji ze sprawnością 33 %.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE